GPS dla cywilów

http://www.naviexpert.pl/nawigacja-android.html https://traffic.naviexpert.pl/remonty/chorzow/

Zmieniająca się sytuacja geopolityczna oraz finansowe problemy związane z systemem GPS były dla Amerykanów sygnałem, że czas na zmiany. Dotychczas przekaz płynący z satelitów był ciągle zagłuszany, tak aby nie mogły z niego korzystać inne podmioty aniżeli armia Stanów Zjednoczonych. Wojskowi obawiali się między innymi tego, że z ich autorskiego systemu zaczną korzystać wrogie siły. Technologię szyfrującą sygnały określano mianem selektywnej dostępności (Selective Availability, w skrócie SA). Już w latach 80. zdecydowano, że armia będzie stopniowo uwalniać system. Proces ten został rozpisany na wiele lat, a w międzyczasie GPS ulegał stałej modernizacji.

 

Gdy w 1990 roku wybuchła wojna w Zatoce Perskiej, Departament Obrony USA podjął decyzję o tymczasowym wyłączeniu zakłóceń. Do lipca 1991 sygnał satelitarny był ogólnodostępny, co pozwoliło operować również cywilnym nawigatorom. Zagłuszanie uruchomiono ponownie, ale system udowodnił swoją przydatność z punktu widzenia użytkowników spoza wojska. Cztery lata później ogłoszono, że GPS jest w pełni gotowy do pracy i osiągnął maksimum swoich możliwości. Drzwi do jego upowszechnienia były więc otwarte.

 

Dokładnie 1 maja 2000 roku na mocy decyzji prezydenta Billa Clintona ostatecznie wstrzymano działanie SA. Sygnał satelitów przestał być szyfrowany, co o ponad 80 procent zwiększyło dokładność wskazań systemu. Rozpoczęła się era komercyjnych rozwiązań nawigacyjnych dostępnych dla masowego odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *