Nawigacja na wodzie

https://traffic.naviexpert.pl/korki/katowice/ Sony Ericson

W błędzie jest ten, kto uważa, że jeśli GPS, to tylko kierowcy. Absolutnie nie. Również osoby poruszające się po wodzie mogą sięgnąć po to osiągnięcie techniki. Oczywiście specyfika takiego sprzętu jest nieco inna, bazuje on jednak na tych samych satelitach i emitowanym przez nie sygnale. Kiedyś – jak już pisaliśmy – busola i mapa były towarzyszami marynarzy w bliższych bądź dalszych rejsach. Obecnie ich skutecznym i dokładnym przewodnikiem jest elektroniczna nawigacja. Urządzenia, które znajdują się na statkach i łodziach mają zwykle większe gabaryty. To normalne, ponieważ są one wzbogacone o specjalne funkcje.

 

Wysokiej klasy nawigacje morskie są wyposażone w sonary, dzięki którym potrafią określać strukturę dna i wskazywać ewentualne przeszkody, na które można się natknąć w czasie rejsu. Wytyczanie kursu odbywa się na podobnej zasadzie jak przy jeździe autem, ale zasadnicza różnica tkwi w mapach. Trzeba korzystać ze specjalnych wersji, które są dostarczane wraz z urządzeniem. Uwzględniają one wielkość akwenów oraz wszystkie położone w ich obrębie lądy.

 

Z uwagi na warunki użytkowania, solidna nawigacja morska powinna być wodoodporna. Taka konstrukcja pozwala jej sprawnie działać, nawet jeśli dojdzie do zalania lub zachlapania wodą. Potencjalny nabywca musi liczyć się ze sporym wydatkiem. Ceny GPS-ów „wodnych” kształtują się od 1000 złotych w górę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *